انجماد ترازنامه بانک های ایرانی!

0
مجید چراغی این مطلب رو نوشت. 06 بهمن 1393

بررسي كارشناسان اقتصادي و شخص آقاي فرهاد نيلي نشان مي دهد كه ترازنامه بانك ها دچار بحران است و بانك ها مانند گذشته قادر به پرداخت وام نيستند. اين گفته كاما درست به نظر مي رسد چراكه شرايط بانك ها در وضعيت فعلي باتوجه به نرخ سودي كه براي آنها درنظر گرفته شده است و نرخ سپرده هايي كه نزد آنها وجود دارد، چندان مناسب نيست. بنابراين طبيعي است كه سيستم بانكي براي پرداخت سود بيشتر و همچنين ارايه تسهيات با محدوديت روبه رو باشد. درخصوص عقود مشاركتي نيز بانك ها با يك سقف معين روبه رو هستند و امكان پرداخت بيشتر براي آنها وجود ندارد. درچنين شرايطي همه چيز دست به دست هم مي دهد تا قيمت تمام شده پول براي بانك ها باشد و در نتيجه براي گرفتن سپرده و دادن تسهيات به مشتريان خود سودآور نباشند. البته ممكن است ترازنامه بعضي بانك ها، سودآور باشد كه اين واقعي نيست. درواقع به دليل تلفيق اين ترازنامه ها با شركت هايي كه زيرمجموعه بانك ها هستند، موجب مي شود كه سود حاصل از بنگاه داري بانك ها در دل اين ترازنامه ها گنجانده شود و آن را مثبت كند كه اين در اصل، صحيح نيست و بنابراين باتوجه به اينكه ترازنامه ها از شفافيت ازم برخوردار نيستند و استانداردها درخصوص آنها رعايت نمي شود، بيشتر به بحراني بودن ترازنامه بانك ها پي مي بريم.

اما براي برطرف كردن اين شرايط نامطلوب راهكارهاي مختلفي وجود دارد. اول اينكه سازوكاري فراهم شود تا استانداردهاي كفايت سرمايه و قررات نظارتي بانك مركزي درخصوص بانك ها رعايت شود. ثانيا باتوجه به اينكه كشور در شرايط ركود اقتصادي است و از طرفي با تورم روبه رو هستيم، اين شرايط نيز بر نقدينگي موجود در جامعه تاثير گذاشته است و درواقع نقدينگي جامعه نيز بي ارتباط با منفي شدن تراز بانك ها نيست. درواقع مردم در جاهايي سرمايه گذاري مي كنند كه هنوز بازده خود را نشان نداده است كه اين بخش ها عمدتا، اماك و ساختمان سازي است. به نظر مي رسد راهكار ديگري كه براي بهبود اين شرايط وجود دارد اين است كه زمينه را براي ورود سرمايه جديد به اقتصاد فراهم كنيم كه اين سرمايه ها مي تواند سرمايه گذاري خارجي و ورود سرمايه گذاران جديد به اقتصاد كشور باشد. موضوع ديگري هم وجود دارد كه به مسايل سياسي كشور برمي گردد و اصلي ترين اجزاي آن بحث تحريم ها و كاهش قيمت نفت است. هرچند كه كاهش قيمت نفت عامل خوبي بود تا بدانيم نرخ واقعي ارز چه ميزان بايد باشد.

منبع: روزنامه تعاد، 6 بهمن ماه 1393

آخرین ویرایش 06 بهمن 1393

مجید چراغی

2 نظرات
0
mehrdad7 این مطلب رو نوشت. 06 بهمن 1393

به نظر من اصل اساسی بر افزایش بازده بانکها تورم است چرا که تورم رابطه مستقیم برای تعیین نرخ سود و تسهیلات داره در تمام کشورها توسعه یافته یا در حال توسعه نرخ بهره با نرخ تورم تقریبآ برابر است حال در ایران شکاف میان تورم و نرخ بهره به قدری زیاد است (که سیاست بجایی نیز می باشد) باعث انجماد ترازنامه ایی و کاهش بازدهی میگردد حال با تدوین بسته ضد تورمی و اعمال و تغییرات قوانین پولی و بانکی به صورت مناسب که توسط دولت اعمال گردیده و عدم رعایت نرخ مصوب توسط بانکها به منظور نیل به نرخ تورم باعث کاهش تورم شده است و اگر دولت بانکها ملزم به رعایت نرخ بهره نمایند پایین تر از نرخ بهره کنونی نمایند باعث افزایش تورم میشود در کل از طریق سیاست های بانکی این مورد را نمیتوان به صورت کامل کنترل کرد

یه راه حل دیگه هست که دولت داره پیگیری میکنه اونم نیل تراز پرداختهای تجاری مثبت که باعث افزایش قدرت پول ملی بشه این امر از طریق افزاش صادرات به کشورهای همسایه میباشد و کاهش واردات میشود که به دلیل تحریم نیز این مورد به صورت کامل نمیتوان اتکا کرد مگر انکه رایزنی ها با موفقیت به پایان برسد کشورهای همسایه منبع طلایی برای سرمایه گذاران ایرانی میباشد و همچنین برای صادرات با یستی شرکتهای داخلی را تقویت نماییم که تولید ناخالص ملی افزایش یابد و شاید دیگر سیاستها و قوانین که باعث میشود ترازنامه بانکها از حالت انجمادی ازاد شود

پروردگارا ببخش مرا که آنقدر حسرت نداشته هایم را خوردم ، شاکر داشته هایم نبودم . . .

0
100557 این مطلب رو نوشت. 08 بهمن 1393

به نظر من بانکداری ایران سراپا اشکال است از نرخ سود اسلامی آن گرفته تا نحوه اداره کردن آن که به صورت فرمایشی است و امیدوارم روزی روزگاری این سیاستهای سیاسی، پولی و بانکی و ... اصلاح شود.

آخرین ویرایش 08 بهمن 1393

samir karamkhani


273 نفر از 931 عضو ما 1216 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.