اوراق مشارکت وانواع اوراق مشارکت

0
admin این مطلب رو نوشت. 16 فروردین 1393

اوراق بهاداری است با نام یا بی نام که به قیمت اسمی مشخص با سررسید معین توسط شرکت های فعال در بخش خصوصی، دولت و شهرداری ها برای تامین منابع مالی مورد نیازجهت پروژه های عمرانی، زیربنایی و... منتشر می شوند. انواع اوراق مشارکت اوراق مشارکت ساده: اوراقی است که پس از انتشار تغییر صورت نمی دهند و در نهایت، منجر به استرداد اصل سرمایه و سود حاصل از به کارگیری آن در پروژه، به دارنده اوراق می شوند. دارنده اورق در یک پروژه خاص شریک است وپس ازپایان سررسید ، رابطه اش با شرکت ناشر قطع می شود. اوراق مشارکت مرکب: این نوع اوراق فقط توسط شرکت های سهامی عام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار منتشر می شود و به اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام و اوراق مشارکت قابل تعویض با سهام قابل تقسیم می باشد.

به نام خداوند جان و خرد

4 نظرات
0
admin این مطلب رو نوشت. 22 فروردین 1393

سلام

تفاوت این اوراق با اوراق قرضه یا سکوک در چیست؟

اصلا خرید این اوراق ارزش دارد؟

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 25 فروردین 1393

[FONT=Arial][SIZE=7] سلام

کاربر مهمان امیدوارم بزودی عضو شوید

تفاوت این اوراق با اوراق قرضه یا صکوک در چیست؟

[indent] [color=darkred]1. اوراق مشارکت، اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی است که به‌موجب قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین منتشر می‌شود و به‌سرمایه‌گذارانی که قصد مشارکت دراجرای طرحهای موضوع ماده (1) را دارند واگذار میگردد. دارندگان این اوراق به‌نسبت قیمت اسمی و مدت زمان‌مشارکت، در سود حاصل از اجرای طرح مربوط شریک خواهند بود. 2. اوراق قرضه اسنادی است که به موجب آن شرکت انتشاردهنده متعهد می‌شود مبالغ مشخصی (بهره سالانه) را در زمان‌هایی خاص به دارنده آن پرداخت کند و در زمان مشخص (سررسید) اصل مبلغ را باز پرداخت کند. دارنده اوراق به عنوان بستانکار حق دریافت اصل و بهره آن را دارد ولی هیچ مالکیتی در شرکت ندارد.

بنا به تعریف در اوراق مشارکت خریدار اوراق در علاوه بر اصل سرمایه و سود تعهد شده اوراق در طرح مشارکت شریک و سود و زیان آن سهیم است (البته زیان طرح رو متحمل نمی‌گردد) حال آنکه در اوراق قرضه خریدار اوراق تنها مالک اصل سرمایه پرداختی و سود تعهد شده اوراق است.[/color] [/indent] فکر میکنم تعاریف بالا تفاوت این اوراق را بخوبی مشخص میکند و برای درک تفاوتهای این اوراق پیشنهاد میکنم مطلب آقای محمدرضا روشندلی که در ماه نامه صنعت حمل و نقل درج شده را مطالعه فرمایید.

از نظر فقهی نیز در ویکی‌فقه در خصوص این اوراق مطالبی به شرح زیر آورده شده: الف) در صورتی که ناشر یا شرکت عرضه کننده اورق قرضه معاملات ربوی انجام نمی‏دهد، جایز و صحیح است و همه حقوق و تصرفات مقرّر در شرع، همچون قرض، رهن، هبه، ارث و مانند آنها بر این اوراق مترتّب می‏گردد ب) معامله اوّلیه اوراق قرضه از مصادیق قرض است که گرفتن بهره بر آن، ربا و حرام است، مگر آنکه صادر کننده آنها، شرکتها یا مؤسسات وابسته به کفّار باشد که به قول مشهور، خریدن آنها برای مسلمانان بنابر جواز ربا گرفتن از کافر جایز است. درصورت حرمت خریدو فروش اوراق قرضه، واسطه شدن بانکها برای عرضه این اوراق و گرفتن کارمزد بر این کار، جایز نیست البته من نظری در موردش ندارم.

اصلا خرید این اوراق ارزش دارد؟

رابطه با سرمایه گذاری در این اوراق یا هر اوراق بهادار دیگری باید یک سری اطلاعات از جمله ریسک و بازده مورد انتظار سرمایه گذار و ... را مد نظر قرارداد و با توجه به نتایج بررسیها تصمیم گرفت البته خیلی از مادربزرگها یا پدربزرگها به سود دریافتی از حساب پس انداز مدت دار خود راضی هستند و در هیچ شرایطی ریسک خرید دلار و سکه یا اوراق بهادار را نخواهند پذیرفت.

شخصا حاضر نیستم اوراق بهادار خصوصا اوراق مشارکت بخرم چرا !؟ [list=1] [*]چون با یک بررسی ساده مشخص میشود سود نهایی اوراق مشارکت منتشره عمدتا از سود تعهد شده کمتر شده است مثلا این یا این :-0 که به هیچ عنوان پذیرفته نیست !! آقا به من چه ربطی داره که مدیران کاردان شرکتهای ناشر این اوراق چنان بریز بپاش میکنند و یا انقدر در اجرای طرح و پیشبرد پروژه تعلل میکنند که بجای سود در صورتهای مالی منتهی به ... زیان شناسایی میشود، البته آمار این و چند تای دیگر را هم که منتهی به سود شده است دارم ولی به قول شاعر صلاح کار کجا و من خراب کجا (برای اونهایی که عشق پاورقی هست باید بگم در اینجا منظور شاعر از صلاح کار همان سود قطعی طرح است)

[*]چون در سایر کشورها نرخ سود اوراق بهادار عمدتا از نرخ تورم بیشتر است و در نتیجه سرمایه گذاری در این اوراق باعث میگردد سرمایه فرد در طول زمان افزایش یابد. البته در کشور ما بانک مرکزی وووو در کنترل تورم به نسبت دیگر کشورها از جمله افغانسان بهتر عمل کرده و کمر تورم را حداقل در آمار اعلامی شکسته است من و شما هم سوات نداریم و از دنیا بیخبریم براهمین فکر میکنیم آمار نصفه دادن هنر نیست [/list] اظهار نظر کارشناس در رابطه با سود اوراق مشارک و استقبال مردم از آن

خلاصه: باعنايت به نرخ تورم موجود، نقدينگی موجود در بازرار، نرخ بازدهی ساير بازارهای اقتصادی (مسکن، سکه،ارز و...) فضای کسب و کار موجود، مخاطره های مرتبط، هزينه های تأمين مالی پروژه ها، مدت و نرخ سود مدنظر برای اوراق مشارکت و... پيش بينی مطلوبی نسبت به فروش اين اوراق در شرايط کنونی وجود ندارد. البته تعديل نرخ اين اوراق و سروسامان يافتن ساير بازارها به طور حتم بر روی انگيزه خريداران اوراق و تأمين مالی پروژه های زيربنايی کشور بسيار موثر خواهد بود. (در اکثر کشورها، بازدهی اوراق مشارکت فروخته شده حداقل برابر يا بيش‌تر از نرخ تورم آن‌ها است)

ببخشید در مورد صکوک چیزی نگفتم و دوستانه اعتراف میکنم مطالعه نداشتم [/FONT][/SIZE]

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 28 فروردین 1393

مفهوم صکوک: صکوک، اوراق بهادار مبتنی بر دارایی، با درآمد ثابت یا متغیر، قابل معامله در بازار ثانویه و مبتنی بر اصول شریعت می باشد. همچنین به عنوان اواق بهادار با پشتوانه مالی تعریف می شود که می بایست خود دارای ارزش باشد و نمی تواند بر اساس فعالیت های سفته بازی و سوداگرانه و در واقع فعالیت هایی که بدون خلق ارزش و کار صورت می گیرند، سودآوری داشته باشد. اوراق بهادار صکوک منابع مالی را با پشتوانه ترازنامه و دارایی های فیزیکی شرکت های خاص جذب می کنند. در سال های اخیر رشد ابزار های مالی اسلامی که به صکوک شهرت یافته بسیار چشمگیر بوده است.

تفاوت صکوک با اوراق قرضه 1- صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. یعنی رابطه بین صادر کننده و خریدار اوراق قرضه رابطه وام دهنده و وام گیرنده است که نرخ بهره وام هم ثابت است و این همان رباست. 2- دارایی موضوع اوراق صکوک از نظر شرعی باید مجاز و صحیح باشد. در حالی که در اوراق قرضه دارایی هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد. 3- اوراق قرضه به اعتبار صادر کننده یا ناشر آن وابسته است و با آن سنجیده می شود در حالی که اعتبار صکوک به ناشر بستگی ندارد بلکه به ارزش دارایی پشتوانه بستگی دارد. 4- فروش صکوک در بازار ثانویه فروش مالکیت یک دارایی است اما فروش اوراق قرضه فروش بدهی است. 5- امکان افزایش اصل دارایی و در نتیجه ارزش خود ورقه صکوک وجود دارد در حالی که اصل بدهی در اوراق قرضه قابلیت افزایش ندارد. انواع صکوک : اوراق بهادار اسلامی (صکوک) به 12 نوع تقسیم می شوند که شامل: اوراق اجاره، اوراق مشارکت، اوراق سفارش ساخت (استصناع)، اوراق خرید دین (اوراق رهنی)، اوراق مرابحه (فروش اقساطی)، اوراق سلف، اوراق جعاله، اوراق مساقات، اوراق مضاربه، اوراق مزارعه، اوراق وقف و اوراق قرض الحسنه می باشد. مزایای سرمایه گذاری در اوراق مشارکت: اوراق مشارکت یکی از انواع اوراق صکوک می باشد که از طریق شعب منتخب بانک عامل یا از طریق بورس اوراق بهادار به فروش می رسد، تعلق سود علی الحساب به نرخ تعیین شده، معافیت مالیاتی و تضمین بازخرید اوراق در هر زمان از طریق بانک عامل از مزایای این اوراق ومناسب برای سرمایه گذاران ریسک گریز می باشد.

به نام خداوند جان و خرد

0
admin این مطلب رو نوشت. 28 فروردین 1393

ها پس من فقط یکی از اوراق صکوک را توضیح داده بودم :-0

روش حسابداری این اوراق چی همه مثل هم هستند یا روشها متفاوت هستند؟

کسی در کار با حسابداری این اوراق قرارگرفته؟

به نام خداوند جان و خرد


273 نفر از 920 عضو ما 1216 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.