عرضه اولیه سهام و سود ده یا سوده نبودن آن

0
hsoft این مطلب رو نوشت. 26 آبان 1393

با سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی 1 سوال در مورد عرضه اولیه داشتم چون خودم تا به حال در معامله عرضه اولیه شرکت نداشتم، از دوستانی که در این زمینه تجربه و اطلاعاتی دان تقاضا میکنم اطلاعاتشونو با ما در میان بزارن، در مورد اینکه آیا معاملات عرضه اولیه برای خریداران سوده هست یا خیر میزان محدودیتی در خرید وجود داره یا نه و اطلاعات دیگری که از قلم انداختم ممنون

حسین نوری

5 نظرات
0
مجید چراغی این مطلب رو نوشت. 26 آبان 1393

با عرض سلام خدمت دوستان

در خصوص عرضه اولیه تا آنجا که بنده اطلاع دارم باید بگویم، با توجه به محدودیت تعداد سهام قابل عرضه به عموم، برای شرکت های کارگزاری مقدار خاصی در نظر گرفته می شود. برای مثال حداکثر سهم هر کارگزاری 50 هزار سهم؛ خب یک سری از اشخاص به صورت آنلاین اقدام به خرید و فروش سهم نمی کنند و با مراجعه به کارگزاری مدنظر خود، برگه خرید سهام را تکمیل می کنند ( حقیقی و حقوقی). سازمان بورس اوراق بهادار یک نماد جدید را برای 2 مرتبه در روز معاملاتی نخست بازگشایی و مجاز برای معامله می نماید. در مرتبه نخست کارگزاران درخواست خرید خود را می گذارند و با قیمت بازی می کنند تا طی مکانیزم عرضه و تقاضا، عمل به اصطلاح کشف قیمت صورت گیرد. سپس معامله در یک لحظه انجام گرفته و نماد متوقف می گردد. هنگامی که برای بار دوم بازگشایی می گردد، تمامی کاربران برخط یا آنلاین اقدام به درج سفارش خرید سهم (به همان تعداد که سازمان بورس برای هر کاربر آنلاین تعیین می کند - درج سفارش بیش از مقدار مجاز کان لم یکن محسوب می شود) در قیمت تعیین شده می نمایید؛ مجدداً نماد متوقف می گردد.

و اما سوال دوم: سودآوری نماد جدید در روزهای نخست بستگی به شرایط بازار دارد. برای مثال در هفته گذشته و جاری نمادهای **قاسم، ولبهمن و سیدکو** بازگشایی شدند و بدلیل جو مثبت بازار مثبت هستند. مثلا در تاریخ 26 مرداد ماه 1389 که بنده برای اولین بار قصد به معامله سهام نمودم، قرار بود نماد **شرکت بیمه دانا** بازگشایی شود و پیش بینی ها این بود که قیمت سهم در حدود هر برگ **5 هزار ریال** کشف گردد لیکن قیمت **هر سهم 26104 ریال** کشف شد. جالب است بدانید از فردای روز بازگشایی این نماد روند نزولی خود را آغاز نمود و داغ بزرگی بر دل سهامداران تازه وارد گذاشت. و تا به امروز دیگر به این قیمت نرسید. پس شما در خرید سهام جدید حتما باید با یک نفر خبره و تحلیلگر مشورت کنید. اگر سوال بیشتری در این زمینه هست در خدمتم. امیدوارم برای همه مفید بوده باشد.

مجید چراغی

0
hsoft این مطلب رو نوشت. 27 آبان 1393

ممنون از توضیحات آقای چراغی بنده از فرمایشات شما این طور برداشت کردم که در عرضه اولیه قبل از خرید باید شرکت را به صورت بنیادی تحلیل کرد و در صورت مثبت بودن پارامترهای مقایسه و فاکتورهای مورد نظر وارد سهم مورد نظر(البته در عرضه اولیه ) و روی شرکتهایی که ماهیت مشخص ندارند ریسک زیادی نکرد

حسین نوری

0
مجید چراغی این مطلب رو نوشت. 27 آبان 1393

با عرض سلام خدمت دوستان

تحلیل فاندامنتال پذیرفته شده است ولیکن نه در بازار بورس اوراق بهادار تهران. در این بازار رانت اطلاعاتی نسبت به تحلیل در جایگاه بالاتری است. برای مثال قبل از شناسایی آقای بابک زنجانی و اثر بالقوه ایشان بر بازارهای مالی، اگر نگاهی به روزنامه های اقتصادی کشور می انداختیم، تمامی کارشناسان و تحلیلگران افزایش روز افزون شاخص های بورسی و فرابورسی را بدلیل چشم انداز مثبت مذاکرات هسته ای می دانستند و تاکید قابل توجهی بر این استدلال و تحلیل بنیادین خویش داشتند.

ولی درست پس از شناسایی این آقای تمام عیار و نیز سرمایه ایشان و به تبع افت قیمتی روز افزون عمده نماد ها، اگر همچنان خواننده تحلیل های بنیادین کارشناسان می بودیم، بدون استثناء متذکر می شدند که افزایش شاخص کل بورس از 25 هزار واحد به حدود 80 هزار واحد را دلیلی جز حباب قیمتی نیست!

و این موضوع عدم کارایی بازار را می رساند. به نظر بنده تحلیل بنیادین برای بازار نیمه کارا جواب گوست و نه در بازاری که معاملات توسط سفته بازان و سوداگران و صف کشان صورت می پذیرد.

نتیجه: اگر می خواهید متضرر نشوید، به تحلیل خود شک کنید و حتما رانت اطلاعاتی را ( که بهای گرانی هم دارد ) چاشنی تحلیل خود نمایید.

آخرین ویرایش 27 آبان 1393

مجید چراغی

1
va.b این مطلب رو نوشت. 29 آبان 1393

با سلام خدمت شما کاربر گرامی،

از توضیحات جناب آقای چراغی ممنونم. باید خدمت شما عرض کنم که با توجه به تجربه اینجانب، عرضه های اولیه بورس و فرابورس داستانی کاملا جدا از یکدیگر دارند. عرضه اولیه در فرابورس، دو مزیت کلی نسبت به بورس دارد و آن این است که اولا حجم مبنای سهام عرضه شده در فرابورس 1 بوده که این به سهم اجازه نوسان سریع در قیمت پایانی را می دهد، و دوما اینکه بازه این سهم در +- 5% نوسان می کند. به طور کلی سهم هایی که در فرابورس عرضه می شوند، بازده ای حداقل 20% به بالا را به همراه دارند. برای مثال شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود (ثرود) که در 10 شهریور امسال و در اوج بازاری نزولی در فرابورس عرضه اولیه شد، پس از 6 روز بازده ای معادل 23% (تقریبا) را به همراه داشت. اما مثال های دیگری نیز بوده اند که بازده ای به مراتب بالاتر داشته اند. شرکت صنایع غذایی مینو (غمینو) که در اواخر اسفند ماه سال قبل عرضه اولیه شد، بازده ای نزدیک به 100% را تجربه کرد. اما مسئله ای که باید به آن توجه داشت این است که عرضه های فرابورس، از ارزش کلی کمی برخوردار هستند.

نهایتا بنده با توجه به تجربه خود به شما پیشنهاد می کنم که عرضه های اولیه در فرابورس را به هیچ وجه از دست ندهید، چون صرف نظر از زمانی که این سهم ها در بازار عرضه می شوند و وضعیت شرکت، بازده آن ها مناسب است. اما باید توجه داشته باشید که سهم های عرضه شده در فرابورس به دلیل جو روانی مثبت می شوند و مادامی که این سهم ها از صف خرید خارج شوند، روند نزولی قیمت را تجربه خواهند کرد.

در طرف دیگر عرضه های اولیه در بورس وجود دارد که به هیچ وجه مشابه عرضه اولیه در فرابورس نیستند. این عرضه ها نسبتا قیمت ارزش بیشتری را به هر کاربر معاملاتی در عرضه تخصیص می دهند (البته این قانونی کلی نیست). اما به دلیل حجم مبنای فرموله، نوسان آن ها محدود است. چون تعداد کسانی که حاضر به فروش سهم خود باشند کم است. عرضه های اولیه در بورس بازده سریع بالایی ندارند، تجربه بنده با توجه به عرضه های شرکت پاکشو و پالایشگاه نفت سپاهان به من نشان داده که بازده این سهم ها معقول تر است. این سهم ها معمولا دو تا سه روز در صف خرید بوده و سپس به روند عادی باز می گردند.

به شما پیشنهاد می کنم با توجه به نکته ارزشمندی که آقای چراغی متذکر شدند (وجود رانت در بورس تهران)، به هیچ یک از تحلیل های تکنیکال یا فاندامنتال صرفا اعتماد نکنید. دانستن مبانی تحلیل تکنیکال (تحلیل های روندی)، تحلیل بنیادی و البته داشتن اطلاع مداوم از شرایط سیاسی و اقتصادی به شما کمک خواهد کرد که در این بازار نابسامان ریسک خود را کاهش داده و از بازده خوبی برخوردار شوید.

+++ نکاتی که بنده عرض کردم، تجربیات بنده بوده و صرفا صحیح نیستند، کما اینکه ممکن است سهوا در نگارش متن فوق نیز اشتباهاتی داشته باشم.

آخرین ویرایش 29 آبان 1393

0
hsoft این مطلب رو نوشت. 29 آبان 1393

ممنون از فرمایشات آقای بهرامی واقعا مفید بود

حسین نوری


273 نفر از 920 عضو ما 1216 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.