مخارج انتقالي به دوره هاي آتي

0
100605 این مطلب رو نوشت. 30 مهر 1393

مخارجي كه انتظار مي رود منافع آتي حاصل از آنها به بيش از يك دوره تسري يابد تحت عنوان مخارج انتقالي به دوره هاي آتي طبقه بندي مي شوند. مخارج انتقالي به دوره هاي آتي تحت عنواني مجزا از دارايي هاي نامشهود و به شكل پيش پرداخت بلند مدت هزينه ارائه مي گردند، كه نوعي دارايي غير جاري به حساب مي آيند. برخي مخارج انتقالي به دوره هاي آتي عبارتند از : • هزينه هاي تاسيس؛ • هزينه هاي انتشار سهام؛ • مخارج بهسازي اموال مورد اجاره بلند مدت؛ • مخارج تحقيق و توسعه در صورتي كه حائز شرايط انتقال به دوره هاي آتي باشد؛ • برخي از مخارج واحد هاي تجاري در مرحله قبل از بهره برداري.

3 نظرات
2
100769 این مطلب رو نوشت. 30 مهر 1393

با سلام نوشته های جنابعالی کاملا صحیح می باشد اما عرض کنم که مخارج انتقالی به دوره های آتی هیچ موقع دارایی نبوده و در تعریف آن نمی کنجد تنها به سبب اینکه منظور نمودن آنها به حساب هزینه در سال وقوع مقرون به صرفه نمی باشد و یا اینکه از قدیم این موضوع جزء ابزار آلات مدیریت سود بوده است به حساب هزینه منظور می گردد

طه احمدزاده

1
100557 این مطلب رو نوشت. 30 مهر 1393

سلام

مخارج انتقالی به دوره آتی در کدام استداندارد تشریح گردیده است؟

به نظر من همانطور که اقای احمدزاده عنوان نمودند با توجه به اینکه بسیاری از این مخارج از جمله مخارج تاسیس به خودی خود منافع اقتصادی آتی ندارند و منجر به ورود و خروج وجوه نقد در آینده نمی‌شوند، قلمداد نمودن آنها به عنوان دارایی صحیح نیست، هرچند در حال حاضر شرکتها به جهت عدم تطابق قانون مالیاتهای مستقیم با استانداردهای حسابداری و کج خلقی ممیزین مالیاتی همچنین مفاد ماده 141 قانون تجارت این مخارج به به عنوان مخارج انتقالی به دوره‌های آتی و یا مخارج قبل از بهره برداری و ... شناسایی می‌نمایند که در تضاد با استانداردهای حسابداری است.

البته در خصوص مخارج بهسازی داراییهای ثابت (اورحال نمودن داراییها) و مخارج توسعه میتوان شرایطی را متصور شد که منجر به شناسایی دارایی شود که بازهم با تعریف مخارج انتقالی در تضاد است زیرا از چنین مخارجی انتظار منافع اقتصادی آتی می‌رود.

آخرین ویرایش 30 مهر 1393

samir karamkhani

1
a.a این مطلب رو نوشت. 30 مهر 1393

با سلام خدمت همکاران

با توجه به مفاد استاندارد حسابداری شماره 24 ایران، مخارج انتقالی به دوره آتی از سرفصل ترازنامه حذف و مخارجی که حائز معیارهای شناخت دارایی (منافع آتی) بوده طبق استاندارد حسابداری مربوطه به عنوان دارایی و در غیر اینصورت بعنوان هزینه دوره شناسایی میگردد.

جالب است که بدونید شرکتها در مرحله قبل از بهره برداری عموما فاقد سود یا زیان عملیاتی بوده و صورت جریان وجه نقدشون نیز در فعالیتهای سرمایه گذاری و تامین مالی خلاصه میشود، چون عملا عملیات موضوع شرکت یا شروع نشده یا به درآمد قابل توجه ای نرسیده است. در هر صورت این شرکتها باید جدول زمانبندی اجرای پروژه ها و نیز اطلاعاتی در خصوص نوع، ماهیت و درصد پیشرفت پروژه ها در صورتهای مالی افشا کنند.

لازم بذکر است با توجه به موارد فوق هر چه این شرکتها بتوانند هزینه های مرتبط با پروژه ها را در سرفصل داراییهای ثابت مشهود نگهداری کنند منافع مالیاتی از طریق استهلاک سالانه در سالهای نخست فعالیت به همراه خواهند داشت.

علی آستانی

آخرین ویرایش 30 مهر 1393


273 نفر از 920 عضو ما 1216 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.