مشکل با صورت مالی فملی

1
hsoft این مطلب رو نوشت. 22 آبان 1393

با سلام اینجانب صورت مالی شرکت ملی صنایع مس ایران با نامد فملی را در سال 91 بررسی میکردم که به مشکل زیر برخوردم و با توجه به اینکه حسابدار شرکت موسسه هوشیار ممیز بود بهتر دانستم که سوال را اینجا مطرح کنم تا پاسخ مناسب را دریافت کنم. صورت مالی

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید شرکت فروش اقلامی که با رنگ زرد مشخص شده رو در 9 ماه واقعی گزارش کرده ولی در دوره 12 ماهه واقعی اون اقلام رو صفر گزارش کرده میخواستم ببینم مگه شدنیه که یه شرکت در یه میان دوره واقعی یه فروش رو گزارش بکنه و لی در پایان دوره واقعی اون فروش رو صفر گزارش کنه. لینک گزارش در سایت کدال برای دسترسی سریعتر

http://codal.ir/Reports/EPSEstimateDetail.aspx?LetterSerial=2ZHu6LS6s6XCZs5js5AldQ%3d%3d

http://codal.ir/Reports/InterimStatement.aspx?LetterSerial=Iagnaz3jxBFwF3ebOsbBKQ%3d%3d

حسین نوری

5 نظرات
3
100557 این مطلب رو نوشت. 22 آبان 1393

سلام
دوست عزیر ضمن خوش‌آمدگوییی از اینکه برای تصمیم گیریهای خود صورتهای مالی و گزارشات حسابرسان را ملاک عمل قرارمی‌دهید خیلی خوشحال هستم و امیدوارم حضورتان در تالار موسسه محدود به این پرسش نشود.
با توجه به اینکه در پروژه حسابرسی صورتهای مالی شرکت ملی صنایع مس ایران بنده به حضور محدودی داشته و اطلاعاتم کافی نیست شاید قادر نباشم پاسخ جامعی ارائه نمایم و امیدوارم دوستانی که به صورت مستقیم در پروژه حسابرسی مزبور فعالیت داشته‌اند نیز اظهار نظر نمایند. به هر حال به نظرم موارد زیر قابل ذکر است:
1. اطلاعات و گزارشات مالی 9 ماهه شرکت ملي صنايع مس ايران حسابرسی نشده است و ممکن است اشتباهاتی داشته باشد که مسئولیت آن با حسابرسان نیست اما صورتهای مالی سالانه توسط حسابرسان رسیدگی شده است و حسابرسی آنان به گونه‌ای برنامه ریزی و اجرا شده است که صورتهای مالی فاقد تحریف با اهمیت ناشی از تقلب و یا اشتباه باشد البته این اطمینان معقول است و قطعی نمی‌باشد.

2. با توجه به استانداردهای حسابداری (خصوصا استاندارد حسابداری شماره 18) شرکتهایی که دارای شرکتهای فرعی می‌باشند ملزم به انجام یک سری تعدیلات در گزراشگری مالی خود هستند که منتهی به تهیه صورتهای مالی تلفیقی می‌گردد در این صورتها به واسطه استانداردهای مزبور تعدیلاتی صورت می‌گیرد که حذف معاملات فی‌مابین یکی از آنهاست. شما صورتهای مالی تلفیقی شرکت ملي صنايع مس ايران را با صروتهای مالی تلفیق نشده شرکت مقایسه کرده‌اید که با توجه به مطلب فوق بعید نیست مغایرتی را که عنوان نموده‌اید ناشی از حذف معاملات فی‌مابین در گزارش سالانه باشد.


ضمن تشکر مجدد بابت عضویت در تالار و طرح این پرسش خاطر نشان می‌سازم ممکن است پاسخ بنده کامل نباشد و امیدوارم همکارانی که در پروژه نقش پرنگتری داشته‌اند به پرسش شما با قطعیت بیشتری پاسخ دهند

آخرین ویرایش 22 آبان 1393

samir karamkhani

2
hsoft این مطلب رو نوشت. 22 آبان 1393

با سلام مجدد ممنون بابت جواب شما امیدوارم که با همدیگر در این فروم باعث گسترش دانش عمومی افراد شویم. متاسفانه به شخصه در نت و سایت های گوناگون مکانی که تخصصی به تحلیل صورت های مالی و همچنین پاسخ به ابهامات در این زمینه مطرح میشود یافت نکردم و امروز با تماس با آقای حق وردیزاده در وزارت امور اقتصاد دارایی و توضیحات ایشان در مورد اینکه اقلامی که در صورت های مالی با عنوان عملکرد واقعی درج میشوند حداقل در صورتی که فروش بیش از این مقدار نباشد باید در دوره پایان سال عینا درج شوند و در آخر فرمودند که برای دریافت اطلاعات دقیق تر در این مورد باید موضوع را با موسسه حسابرسی در جریان گذاشت. و بیشتر از این موضوع خوشحال شدم که در وب سایت شما به افرادی که از سایت شما بازدید میکنند اهمیت داده شده و برای پاسخ به سوالات وقت گذاشته میشود.. در آخر منتظر نظر صاحب نظران بیشتر در این زمینه هستم با تشکر از وب سایت عالی شما و آرزوی افزایش دانش تخصصی اقشار مختلف جامعه علمی کشور.

حسین نوری

0
مجید چراغی این مطلب رو نوشت. 22 آبان 1393

با سلام خدمت دوستان

من هم با نظر آقای کرمخانی موافقم. بیشتر احتمال می دهم که این فروش ها به شرکت های گروه صورت گرفته باشد و در فرایند تلفیق حذف شده باشد. دلیل دیگری که متوجه حسابرسی صورت گرفته باشد، مدنظرم نیست. ممنون از آقای کرمخانی

مجید چراغی

0
amjadam این مطلب رو نوشت. 22 آبان 1393

با سلام خیلی خوب میشه موضوعات و مطالب تالار به این صورت باشه که با یه مثال و قابل لمس باشه تا اینکه به صورت تئوری یه مطلبی نوشته بشه و تمام. یکی دیگه از موضوعاتی بود که واقعا برام مفید واقع شد به غیر از مطالب طرح شده در قسمت اکسل که مفید بودن.

3
100557 این مطلب رو نوشت. 22 آبان 1393

سلام
در پاسخ به hsoft باید عرض کنم اگر اشتباهی رخ نداده باشد و اطلاعات مندرج در دفاتر در بازه زمانی بین دو تاریخ گرازشگری مالی اصلاح نشده باشد، توضیحات آقای حق وردیزاده در مورد اینکه اقلامی که در صورت های مالی با عنوان عملکرد واقعی گزارش می‌شوند حداقل در صورتی که فروش بیش از این مقدار نباشد باید در دوره پایان سال عینا درج شوند کاملا صحیح است و بنده و هر حسابدار و یا حسابرسی آن را تایید خواهد کرد.

با توجه به توضیحات مندرج در بند پست قبلم پیشنهاد می‌کنم صورتهای مالی تلفیقی شرکت ملی صنایع مس ایران برای میان دوره مالی 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 1391 را که حسابرسی نیز شده است را از سایت کدال با این آدرس مطالعه فرمایید.
در گزارش حسابرسی شده صورتهای مالی تلفیقی شرکت ملی صنایع مس ایران برای میان دوره مالی 6 ماهه منتهی به 31 شهریور 1391 فروش اقلام مزبور صفر گزارش شده است که احتمال درست بودن نقطه نظر من را تقویت می‌کند. به عبارتی به احتمال زیاد این اقلام فروش شرکت اصلی یعنی شرکت ملی صنایع مس ایران به شرکتهای فرعی و گروه بوده است.

اقای amjadam ممنون بنده نیز با موارد غیر تئوریک موافق هستم ودوست دارم مطالب تالار به همراه با مثال و کاربردی باشد اما راستش را بخواهید نیل به چنین هدفی دست کم در شرایط فعلی به جهت کم بودن اعضا دشوار است و همکاری جمعی دوستان و همکاران را طلب می‌کند ضمن اینکه چه در تالارهای فارسی زبان و چه در تالارهای غیر فارسی زبان در بهترین شرایط نسبت مطالب خبری به مراتب بیشتر از مطالب کاربردی و آموزش محتوایی (اصطلاحا case study) است البته امیدوارم با تلاش همکاران و دوستانی از جمله خود شما روزی برسد که در تالار موسسه به مطالب آموزشی با کاربری روزمره توجه بیشتری شود.

میگم نظر دادن ساعت 4:55 دقیقه صبح حال می‌خواد بخدا بزارین بخوابم.

آخرین ویرایش 30 آبان 1393

samir karamkhani


271 نفر از 895 عضو ما 1214 بار در مباحثه ها نظر ارسال کرده اند.